петок, 30. септември 2022. Вести денес: 35
home Фудбал

Ибрахимовиќ се враќа во нациналниот дрес на Шведска

Ибрахимовиќ се враќа во нациналниот дрес на Шведска

Медиумите во Шведска најавуваат дека фудбалерот на италијански Милан Златан Ибрахимовиќ ќе добие шанса одново да заигра во репрезентативниот дрес на оваа земја.

Шведски „fotbolldirekt.se“ објави дека првиот напаѓач на Милан ќе биде во конкуренција за настап овој месец и ќе се врати на натпреварите од квалификациите за пласман на Светското првенство 2022 година во Катар.

Селекторот Јане Андерсен неодамна го посети во Италија, што дополнително ги разгори шпекулациите дека наскоро Ибра одново ќе ги брани боите на својата репрезентација откако за последен пат настапи во 2016 година.

Швеѓаните во периодот кој следи ќе одиграат пријателска средба со Естонија, како и два квалификациски меча од Мундијалските квалификации, против Косово и Грузија.

Коронавирус