понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 144
home Фудбал

Иако не е омилен кај љубителите на фудбалот, Кјелини со овој потег покажа дека и на 37 години е еден од најдобрите дефанзивци

Иако не е омилен кај љубителите на фудбалот, Кјелини со овој потег покажа дека и на 37 години е еден од најдобрите дефанзивци

Италија Европското првенство го отврои со одлична игра и убедлива победа против Турција. На Олимпико Аѕурите славеа со 3:0.

Иако не го понесе епитетот играч на натпреварот, фантастичен во последната линија беше Џорџо Кјелини, кој без дилеми е еден од најдобрите стопери на светот.

Кјелини не е омилен играч помеѓу фудбалските симпатизери, но нема дилема дека се работи за квалитетен играч и вистински лидер и капитен.

Иако за неколку месеци ќе наполни 37 години против Турција ја покажа својата сигурност и доколку не заработи некоја повреда Италијанците со него во последната линија сигурно ќе стигнат далеку.

Импресивната партија Кјелини ја заврши со перфектен старт на Јилмаз кој го прослави како да постигнал погодок.

Коронавирус