недела, 5. јули 2020. Вести денес: 115
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

Во живо

Мицкоски пред граѓаните во Крушево ја претставува програмата на ВМРО-ДПМНЕ

home Фудбал

Хрватската јавност со денови ја чекаше неговата одлука: Златко Далиќ со официјална потврда дали останува селектор на репрезентацијата

Хрватската јавност со денови ја чекаше неговата одлука: Златко Далиќ со официјална потврда дали останува селектор на репрезентацијата

Хрватскиот фудбалски сојуз (ХНС) и официјално потврди дека Златко Далиќ останува селектор на сребрената репрезентација од СП во Русија и покрај големиот број на шпекулации дека тој ќе замине некаде на Блискиот Исток.

Претседателот на ХНС, Давор Шукер и Далиќ имале состанок на кој отворено се зборувале за сите теми по што е договорено селекторот да остане.

„Беше важно да се зборува отворено со претседателот на сите теми и одлично е да се види дека тој има разбирање за моите прашања. Ги решивме сите несогласувања и одиме на нови предизвици“, вели Далиќ.

Далиќ ја презеде репрезентацијата пред последниот квалификациски меч во групите, по што Хрватска победи со 2:0 на гости кај Украина и обезбеди бараж во кој ја минаа Грција. По ова следуваше историскиот успех во Русија, каде што загубија со 4:2 во големото финале од Франција.

Парламентарни избори 2020