четврток, 1. јуни 2023. Вести денес: 56
Во живо

Мицкоски во општина Конче во рамките на активноста „Ова е Македонија за сите“

home Фудбал

Хрватска во шок: ФИФА подготвува драконска казна за Вида по неговиот политички скандал (ФОТО)

Хрватска во шок: ФИФА подготвува драконска казна за Вида по неговиот политички скандал (ФОТО)

Откако синоќа Домагој Вида упати политичка порака со изјава по натпреварот против Русија во четвртфиналето на Мундијалот, се поставува прашањето дали дефанзивецот на Хрватска ќе биде казнет за претстојниот судир со Англија.

Русокосиот фудбалер предизвика гнев кај домашните организатори, откако го посвети успехот на Украина, која го загуби Крим и води воени дејствија во реонот на Донбас.

„Слава на Украина“, викна Вида во видео кое беше поставено на социјалните мрежи.

Претходно на Светското првенство веќе имаше сличен случај, откако со гестови, швајцарските репрезентативци Џердан Шаќири и Гранит Џака направи двоглав орел, кој е на грбот на Албанија, а тоа беше насочено против Србите.

Сепак, ФИФА не им ги запре натпреварувачките правата, туку само ги казни парично. Ова може да биде знак дека Вида нема да биде казнет да настапи во полуфиналето во среда.