недела, 16. јануари 2022. Вести денес: 93
home Фудбал

Хрватска во историско финале на Светското првенство

Хрватска во историско финале на Светското првенство

Голот на Марио Манџукиќ постигнат во 108-та минута од првото продолжение и донесе победа на Хрватска од 2-1 против Ангија, во полуфиналето на Светското првенство во Русија.

Продолженијата од по 15 минути беа клучни во натпреварот меѓу Хрватска и Англија, откако натпреварот по регуларните 90 минути заврши 1-1.

Француската репрезентација во недела ќе игра против Хрватска во финалето на Светското првенство во Русија.

Англја уште во петтата минута поведе со водство против Хрватска, но Иван Перишиќ успеа да го израмни резултатот на 1-1 и ја врати Хрватска во живот на Светското првенство во Русија.

Лондон за натпреварот помеѓу Англија и Хрватска во полуфиналето на Светското првенство го организираше најголемото јавно гледање уште од Европското првенство во 1996 година.

Коронавирус