вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 58
home Фудбал

Хрватска со три бода го стартуваше Мундијалот

Хрватска со три бода го стартуваше Мундијалот

Хрватска ја победи Нигерија со 2:0 и излезе на чело во групата „Д“ на Мундијалот 2018. Тимот на Златко Далиќ тотално доминираше на натпреварот, не им дадоа никаква шанса на Африканците и речиси без проблеми забележаа победа.

Хрватите одиграа многу паметно и тактички правилно и со минимален напор ги освоија трите бода..

Головите за „коцкастите“ ги постигнаа Лука Модриќ во 71-та минута од пенал, а автогол си даде Етебо (33-та мин.).

Африканците покажаа малку и дефинитивно разочараа. Така Нигерија се најде на последно место во групата без освоен бод зад Аргентина и Исланд, кои имаат по еден поен откако ремизираа вчера.

Лидер е Хрватска со три поени.

Локални избори 2021