понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 174
home Фудбал

Хрватска се пласираше во полуфинале, Мундијалот завршен за домаќинот Русија

Хрватска се пласираше во полуфинале, Мундијалот завршен за домаќинот Русија

Хрватската репрезентација се пласираше во полуфиналето од Светското првенство во фудбал откако вечерва по пенали го победи домаќинот Русија со 3:2.

Првите регуларни 90 минути завршија со по еден гол на двете страни. За Русите во 32 минута погоди Черишев, а Крамариќ изедначи во 40-та минута за Хрватите.

Во продолжението од натпреварот Вида го постигна вториот погодок за водство од 2:1 на „Коцкестите“, но радоста траеше до 115-та минута кога Марио Фернандез го изедначи резултот, по што се изведуваа пенали во кои Хрватите се покажаа како поуспешни и се пласираа во полуфиналето од Мундијалот.

Во полуфиналето од Светското првенство Хрватска ќе се сретне со Англија која претходно ја совлада репрезентацијата на Шведска со 2:0.

Коронавирус