вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 5
home Фудбал

Хрватска освои само бод против Чешка – шансата за пласман во осминафиналето ќе ја бараат во последното коло од групата

Хрватска освои само бод против Чешка – шансата за пласман во осминафиналето ќе ја бараат во последното коло од групата

Хрватска и Чешка одиграа нерешено 1-1, натпревар од Д- групата на континеталниот шампионат. Резултат ги искачи репрезентативците на Чешка на првото место во групата со четири бода, Хрватска го освои првиот на ЕП.

Чешка поведе со гол од пенал, сомнителна и контроверзна ситуација, Ловрен со лакт го удри Шик, по сугестија од ВАР собата, беше досуден пенал кој во 37 минута го реализира Шик.

Хрватска израмни преку Перишиќ по само две минути игра во вториот дел.

За пласман во осминафиналето, на Хрватска и е потребна победа над Шкотска во третото коло, но и да го чекаат расплетот во другите групи. Чешка е во далеку подобра позиција бидејќи по две кола има четири бода

Коронавирус