среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 112
home Фудбал

Хорхе Сампаоли официјално на клупата на Олимпик Марсеј

Хорхе Сампаоли официјално на клупата на Олимпик Марсеј

Францускиот фудбалски клуб Олимпик Марсеј ја официјализира соработката со аргентинскиот тренер Хорхе Сампаоли до јуни 2023 година.

Аргентинскиот стратег ја презеде клупата која остана празна по оставката на Анде Вилаш-Боаш, а веќе в недела Сампаоли го очекува тежок меч.

Сампаоли ќе треба дебитира на мечот против Лион во недела навечер.

„Марсеј е клуб на луѓето и се совпаѓам во оваа жештина. Не дојдов тука да се кријам, туку да му помогнам на клубот. Не се двоумев да ја прифатам понудата, тука сум бидејќи Марсеј е многу стравствен клуб и одвај чекам да почнам со работа“, истакна Сампаоли за официјалната клупска веб-страница.

Олимпик Марсеј се наоѓа на осмото место на табелата во Лига 1 со 38 бода по 26 одиграни натпревари.

Коронавирус