недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 73
home Фудбал

Хетафе повтори негативен рекорд во Ла Лига

Хетафе повтори негативен рекорд во Ла Лига

Хетафе синоќа загуби на гостински терен од Бетис во 7. коло на Ла Лига со 2:0. Така, тимот има седум порази на седум натпревари по почетокот на сезоната 2021/22.

Со ваков биланс, Хетафе стана четвртиот тим во историјата на Шпанското фудбалско првенство и прв по 25 години. Претходно, таков негативен рекорд остварија Екстремадура (1996), Сарагоса (1952) и Расинг (1929).

Следниот дуел на Хетафе е на 3 октомври против Реал Сосиедад во рамките на 8. коло од Ла Лига.

Локални избори 2021