сабота, 3. јуни 2023. Вести денес: 57
home Фудбал

Хари Кејн избран за најдобар фудбалер на Лондон

Хари Кејн избран за најдобар фудбалер на Лондон

Напаѓачот на Тотенхем, Хари Кејн беше избран за најдобар играч во сезоната во Премиер лигата на Лондонските фудбалски награди.

Во трката за наградата, 24-годишниот Англичанец ги претекна Сесар Аспиликуета од Челзи, соиграчите Хон-Мин Сон и Кристијан Ериксен и напаѓачот на Кристал Палас – Вилфред Заха.

Хари Кејн постигна 29 голови во минатото првенство, а сега е лидер меѓу стрелците со 24 погодоци. Општо земено, во 2017 година напаѓачот забележа 56 гола во 52 натпревара, откако заврши пред Лионел Меси според овој показател.

Во јануари, тој постави рекорд во бројот на голови за Тотенхем во Премиер лигата. Тој веќе има 98 погодоци, со што ја надмина легендата Теди Шерингам, кој имаше 97.

Кејн одигра само 135 натпревари досега, а Шерингам ја заврши кариерата со 236.