понеделник, 6. април 2020. Вести денес: 142
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Фудбал

Хакер ги украл податоците на Гвардиола па ги продавал за 100.000 фунти!

Хакер ги украл податоците на Гвардиола па ги продавал за 100.000 фунти!

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, се најде во мала неволја, откако Шпанецот стана жртва на еден хакер, кој успеал да влезе во неговата е-пошта и дојде до некои прилично интересни информации. Како што се очекуваше, тој одлучи да ги стави на продажба, а за нив бара дури 100.000 фунти.

Во интервју за „Сан“, хакерот тврди дека има некои многу интересни податоци, телефонски броеви на сите фудбалери и разговори со потенцијалните засилувања на Сити.

Ова беше најлесното нешто што го сторив. Бев во можност да ја „преземам“ секоја е-пошта која ја испратил. Ги чувам информациите затоа што ќе ме убијат ако го најдат мојот број. Видов многу интересни работи, истакна хакерот.

Тој открил разговори за трансферот на Матијас де Лихт, па дури и за Сократис Папастатопулос, вклучувајќи ги и нивните исплати.

Сепак, разговорот со „Сан“ скапо го чинеше. Новинарите веднаш го контактирале Сити, а во понеделникот дошло до негово апсење од страна на полицијата. Станува збор за 30-годишен маж, но неговите иницијали не се познати.

Коронавирус