недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 90
home Фудбал

Гвардиола: Титулата ни избега, време е да се фокусираме на другите натпреварувања

Гвардиола: Титулата ни избега, време е да се фокусираме на другите натпреварувања

Тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, по поразот од Тотенхем (0:2) во 25. коло од шампионатот на Англија, изјави дека се повлекува од борбата за титулата.

– Насловот го испуштивме. Ние сме премногу далеку. Ливерпул не може да биде запрен, тој има премногу бодови. Време е да се фокусираме на играње во други натпреварувања и да се квалификуваме во Лигата на шампионите за следната сезона, изјави Гвардиола.

По 25 рунди во Премиер лигата, Ливерпул е прв со 73 бода, пред Сити кој има 51.

Коронавирус