вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 9
home Фудбал

Гвардиола се спротивстави на ослободувањето на играчите во репрезентациите

Гвардиола се спротивстави на ослободувањето на играчите во репрезентациите

Тренерот на Манчестер сити, Хосеп Гвардиола се спротивстави на ослободувањето на играчите во националните тимови за време на паузата за националните тимови во март.

– Ми се чини дека нема смисла да ги пуштиме играчите да одат во репрезентациите, така што ќе седат во изолација 10 дена откако ќе се вратат. Бесмислено е. Работевме напорно во текот на целата сезона, а по меѓународната пауза започнува најважниот дел. Ќе се случи најважните играчи, 6-10 фудбалери, да нема да можат да играат 10 дена. Нема да одат во репрезентациите, тоа е сигурно. Ако има можност да заминат во националните тимови, а потоа веднаш да се вратат на тренинзите со клубот, тогаш може, го цитира Гвардиола „ESPN“.

Паузата за меѓународни натпревари ќе трае од 24 до 31 март. Фудбалерите од англискиот шампионат кои ќе заминат во репрезентациите ќе мора да поминат карантин во траење од 10 дена по враќањето во Англија.

Коронавирус