сабота, 30. мај 2020. Вести денес: 90
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Фудбал

Гвардиола се изедначи со Мурињо

Гвардиола се изедначи со Мурињо

Манчестер Сити го победи Челзи во финалето од Лига купот на Англија со 4:3 на пенали. За тренерот на „граѓаните“ Жозеп Гвардиола ова беше 25. трофеј во неговата кариера.

Шпанецот има четири трофеи со Манчестер сити, седум со баерн Минхен, и 14 со Барселона.

Според бројот на освоените трофеи, Шпанецот се изедначи до португалскиот фудбалски стручњак Жозе Мурињо.

Од активните тренери третото место на листата со најмногу трофеи го зазема предводникот на Наполи, карло Анчелоти кој има вкупно 20. (МИА)

Коронавирус