понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 121
АКТУЕЛНО

Скопје БЛОКИРАНО, Данела Арсовска со СПЕЦИЈАЛЦИ се брани од СКОПЈАНИ и новинарските екипи

home Фудбал

Гвардиола не се согласува со изборот на Салах

Гвардиола не се согласува со изборот на Салах

Фудбалерот на Ливерпул, Мохамед Салах ја освои наградата за најдобар играч сезонава во Англија, но менаџерот на новиот шампионот Манчестер Сити, Пеп Гвардиола е убеден дека тоа не е коректен избор.

Според шпанскиот стручњак победникот во анкетата на Здружението на професионални фудбалери требаше да биде неговиот играч Кевин де Бруин.

– Од моја гледна точка, кога ги анализираш изминатите десет месеци, нема подобар од Кевин во однос на константноста. Може да има други играчи со подобри показатели од него, но ако се гледа како целина првенството, нема подобар од него. За мене Де Бруин е број 1. Сакав да победи, но сепак на крајот тој ќе се врати дома како шампион, истакна Гвардиола.

Белгискиот репрезентативец се најде на второто место во изборот, а веднаш по него беа поставени уште двајца играчи на Сити – Давид Силва и Лирој Сане.

МИА

Коронавирус