петок, 11. јуни 2021. Вести денес: 138
home Фудбал

Гвардиола: Горд сум поради финалето во ЛШ

Гвардиола: Горд сум поради финалето во ЛШ

Тренерот на Манчестер сити Пеп Гвардиола истакна синоќа на прес-конференција по реванш полуфиналниот натпревар во Лигата на шампиони (ЛШ) против ПСЖ дека е горд што заедно со играчите испишале нова страница во клупската историја.

-Ова е прво финале во ЛШ за нашиот клуб и многу сум горд поради тоа. Сакам да ги пофалам и фудбалерите, кои вечерва не играа. Сите тие заслужија да бидат во екипата и сите дадоа свој придонес, изјави Гвардиола.

-Сега е време да славиме. Потоа мораме да ја потврдиме титулата во Премиер лигата и тогаш ќе имаме две или три недели да се подготвиме за финалето во ЛШ, додаде стратегот на Сити.

Англискиот премиерлигаш обезбеди премиерно финале во елитното клупско натпреварување откако синоќа го совлада ПСЖ со 2:0 на домашен терен и го елиминираше францускиот клуб со вкупен резултат од 4:1.

ЕУРО 2020

Македонија