петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Говорот на Лука Модриќ го расплака неговиот идол (ВИДЕО)

Говорот на Лука Модриќ го расплака неговиот идол (ВИДЕО)

Лука Модриќ вчера беше прогласен за најдобар фудбалер на годината во изборот на ФИФА. Хрватот ги освои симпатиите на капитените, селекторите, новинарите и фановите, а пет бода доби дури и од Лео Меси.

Модриќ кога ја доби наградата најпрво им се заблагодари на соиграчите на Реал Мадрид и репрезентациајта, а потоа испрати и скрена порака до капитенот на златната генерација на Хрватска и негов идол, Звонимир Бобан.

-Сакам да му се заблагодарам на мојот идол Звонимир Бобан, поранешен капитен на Хрватска и на генерацијата на фудбалери кои ја освоија светската бронза во 1998 година. Тие беа одлична инспирација, и како тим, бевме убедени дека можеме да направиме нешто големо во Русија. Се надевам дека ќе бидеме инспирација за некоја друга генерација што доаѓа, изјави Модриќ и го расплака својот идол.

Коронавирус