понеделник, 5. јуни 2023. Вести денес: 151
home Фудбал

Германија сигурна против Исланд, Ерменија минимално против ауцајдерот

Германија сигурна против Исланд, Ерменија минимално против ауцајдерот

Во групата Ј за пласман на СП 202 година во катар во која е и Македонија, фаворитот за првото место Германија немаше проблеми и лесно и убедливо го совлада Исланд со 3:0.

Стрелци за Германците беа Горецка и Хаверц во 3 односно 7. минута, а во второто полувреме Гундоган ги постави конечните 3:0.

На вториот меч Ерменија го победи Лихтенштајн во гости и тоа со автогол на Фромелт во 83 минута.

 

ТАБЕЛА

  1. Германија 3
  2. Романија 3
  3. Ерменија 3
  4. Македонија 0
  5. Лихтенштајн 0
  6. Исланд 0