сабота, 4. декември 2021. Вести денес: 83
home Фудбал

Германија, Франција, Португалија … Во очекување на супер-група на ЕП 2020

Германија, Франција, Португалија … Во очекување на супер-група на ЕП 2020

УЕФА ги потврди шеширите за групната фаза на ЕП 2020 пред ждрепката, која ќе биде извлечена на 30 ноември.

Вреди да се одбележи дека сигурно некои од големите фаворити ќе играат едни против други во воведната фаза на турнирот на Стариот континент.

Можно е последните двајца светски шампиони Германија и Франција, како и актуелниот европски шампион Португалија со Кристијано Роналдо, да се најдат во иста група.

Во моментов е јасно дека Велс и Финска се наоѓаат во последниот шешир, а останатите екипи таму ќе станат јасни по баражот.

ЕП 2012 започнува на 12 јуни во Рим и ќе се одржи во 12 земји. Ова беше направено во чест на 60-тиот роденден на турнирот.

Полуфиналето и финалето ќе се играат на „Вембли“ во Лондон.

Коронавирус