сабота, 30. септември 2023. Вести денес: 7
home Фудбал

Гатузо: Не сме доволно гладни

Гатузо: Не сме доволно гладни
OFI's coach Gennaro Gattuso of Italy gives instructions to his players during a Greek Soccer League match at the Georgios Karaiskakis stadium against Olympiacos in the port of Piraeus, near Athens on Saturday, Sept. 13, 2014. (AP Photo/Thanassis Stavrakis)

Тренерот на Милан, Генаро Гатузо, рече дека тимот мора да остане обединет со цел да излезе од кризата во која се наоѓа.

„Росонерите“ беа поразени од Аталанта на „Сан Сиро“ (0:2) и по 18. коло паднаа на 11. место во Серија А со 24 поени.
„Шок терапијата“ со промена на тренерот и доаѓањето на Гатузо очигледно не успеа.

– Ако сум проблем, ако играчите не сакаат да ме следат, тогаш во ред. Сепак мислам дека има и други проблеми. Не сме доволно гладни, не си се даваме доволно на самите себе, ние сме исплашени. Можеме и мораме подобро. Најложо е што не се однесуваме како тим, рече Гатузо.

Не смееме да плачеме, мора да бидеме единствени. Сите ние сме одговорни, мора да се подготвиме за трката, да играме и да победиме, додаде предводникот на Милан.

Во следниот круг, Милан игра против Фиорентина, на 30 декември.