четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 76
home Фудбал

Фудбалските фанови во страв: Меркел директно и се обрати на УЕФА по повод финалето на ЕУРО 2020 во Лондон

Фудбалските фанови во страв: Меркел директно и се обрати на УЕФА по повод финалето на ЕУРО 2020 во Лондон

Германската канцеларка Ангела Меркел ја повика денеска Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) да се однесува одговорно околу плановите финалето на ЕУРО2020 да се одржи во Лондон, поради загриженоста во врска со ширењето на коронавирусот во Англија.

– Искрено се надевам дека УЕФА ќе покаже одговорен однос во врска со натпреварите на Европското првенство, изјави Меркел.

– Не би сакала на натпреварите да видам преполни стадиони и во целост ги поддржувам напорите на британските власти за спроведување на сеопфатни неопходни хигиенски мерки, додаде германската канцеларка.

Претходно денеска, италијанскиот премиер Марио Драги ја повика УЕФА поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирус во Велика Британија да го премести одржувањето на финалето на ЕУРО2020 од Лондон во Рим.

Qatar 2022