понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Фудбалерот на Баерн Минхен Џошуа Кимих постави рекорд во Лигата на шампионите

Фудбалерот на Баерн Минхен Џошуа Кимих постави рекорд во Лигата на шампионите

Фудбалерот за врска на Баерн Минхен, Џошуа Кимих, синоќа учествуваше на првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите со Лацио. Дваесет и шестгодишниот Германец стигна до 38 победи на првите 50 натпревари на турнирот, соборувајќи го рекордот во елитното натпреварување.

Кимих ги надмина соиграчот Томас Милер и играчот за врска на Реал Мадрид, Каземиро, кои имаат по 36 победи на своите први 50 средби во Лигата на шампионите.

Баерн го победи Лацио во Рим со 4:1 и направи голем исчекор кон четвртфиналето. Баварците се бранители на трофејот во најсилното клупско европско натпреварување.

Коронавирус