сабота, 25. јуни 2022. Вести денес: 116
home Фудбал

Фудбалерките на Лион шампиони на Европа

Фудбалерките на Лион шампиони на Европа

Екипата на Лион ја освои годинешната женска Лига на шампиони на УЕФА.

Со погодоците на Амандин Хенри, Ада Хегеберг и Катарина Макарио, Лион ја совлада Барселона со резултат од 1-3.

Голот за Барселона го постигна најдобрата светска фудбалерка, Алексија Путелас.

Барселона не успеа да ја одбрани титулата од лани, а за Лион ова претставува 10-то финале и осми трофеј од Лигата на шампионите.

Коронавирус