петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 117
home Фудбал

Фудбалерите на Малатија го поддржаа Месут Озил во дресови со неговиот лик

Фудбалерите на Малатија го поддржаа Месут Озил во дресови со неговиот лик

Фудбалерите на турскиот клуб Малатијаспорт се најдоа во фокусот на јавноста откако на пријателскиот натпревар со Газиантеп се појавија во дресови со ликот на Месут Озил.

Од клубот сооштија дека на овој начин сакале да го поддржат германскиот фудбалер со турско потекло, а на дресовите под неговиот лик стои натпис „Сите ние сме ти, да му кажеме не на расизмот“.

Озил неодамна се повлече од германскиот национален тим, откако во германската јавност беше покрената расправа поради поддршка и средбата на германскиот репрезентативец со претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, за време на изборната кампања. Тоа предизика жестока дебата и бројни критики беа упатени на адреса на фудбалерот, а потоа Озил одлучи да се повлече од германската репрезентација со образложение дека тоа го прави поради расистичката атмосфера.

Овен Озил на средбите со Ердоган присуствуваше уште еден германски репрезентативец со турско потекло Илкај Гундоган, кој исто така беше критикуван за тоа.

Коронавирус