вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 81
home Фудбал

Фудбалер одби да носи капитенска лента: Поради причината некои го поддржаа, некои го осудија

Фудбалер одби да носи капитенска лента: Поради причината некои го поддржаа, некои го осудија

Хрватскиот фудбалер Јосип Брекало се спротистави на правилата на неговиот клуб Волфсбург да носи капитенска лента со боите на ЛГБТ заедницата како знак на толеранција кон сексуалните различности.

Волфсбург од оваа сезона воведе правило капитените во сите категории, од најмлади до сениори и во машка и во женска селекција,  да носат лента со боја на виножитото, но талентираниот 20-годишен фудбалер потенцира дека за него е неприфатливо да ја носи.

– Воспитан сум религиозно. Немам ништо против тоа некој поинаку да живее, се додека тоа е само негова работа. Но, овој симбол не сакам и нема да го носам, бидејќи е против моите христијански ставови, истакна Брекало.

Капитенска лента со боите на ЛГБТ заедницата оваа сезона во Волфсбург ќе ја носат Џошуа Гилавоги и голманот Коен Кастелс.

Брекало во Волфсбург дојде пред две години од загребски Динамо за сума од десет милиони евра и претставува голем потенцијал за германскиот клуб. (МИА)