четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

„Франс Фудбал“: Платини пуштен од притвор

„Франс Фудбал“: Платини пуштен од притвор

Мишел Платини беше уапсен во вторникот поради поврзаност со истрагата за доделување на организацијата на Светското првенство во 2022 година на Катар.

Поранешниот претседател на Европската фудбалска унија (УЕФА), сепак, синоќа бил пуштен од притвор, според „Франс Фудбал“.

Платини бил испрашан поради обвинувањата дека е корумпиран, а наводно тој кажа дека сега овој проблем е зад него, откако излегол од затвор.

„Л’Екип“ претходно објави дека ова не е првпат Платини да биде истражуван поради обвинувања за корупција.

Коронавирус