среда, 31. мај 2023. Вести денес: 49
home Фудбал

Француските медиуми за Хрватите: Кралеви на пресвртот и цареви на психата

Француските медиуми за Хрватите: Кралеви на пресвртот и цареви на психата

„Англичаните веруваа, Хрватите тоа го направија“, е насловот на популарниот France Football веднаш по завршување на натпреварот меѓу Хрватска и Англија во полуфиналето од Мундијалот.

-Каква страшна психа во Хрватите, тие се цареви на психата, нагласува новинарот на France Football.

Откако Хрватска се избори за пласман во финалето на СП против Франција, речиси сите француски спортски медиуми својата насловна страна на фантастичните „Коцкести“, „Кралевите на пресврт“ и како што пишуваат ментално најсилната репрезентација на Мундијалот.