среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

ФОТО+ВИДЕО: Грандиозен изглед, доаѓа новиот „Сантијаго Бернабеу“

ФОТО+ВИДЕО: Грандиозен изглед, доаѓа новиот „Сантијаго Бернабеу“

Еден од најпознатите и најжешките светски фудбалски стадиони „Сантијаго Бернабеу“ во иднина ќе добие нов лик, откако Реал Мадрид го потврди неговото реновирање.

Од „кралскиот“ клуб најавуваат дека капацитетот на стадионот ќе остане 81.000 гладачи, но комплетно ќе бидат реновирани фасадата и покривот.

-Сантијаго Бернабеу“ на 21. век ќе остане дом на големи емоции. Тој е иднината на Реал Мадрид, рече првиот човек на клубот, Флорентино Перез.

Раководството на „кралевите“ чекаше четири години за да ја добие согласноста од своите акционери, но и да ги добие потребните дозволи од градските власти да започне со реконструкција на стадионот.

Коронавирус