недела, 31. мај 2020. Вести денес: 90
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Фудбал

ФОТО: Телото на Сала е однесено во Аргентина- погребот закажан за утре

ФОТО: Телото на Сала е однесено во Аргентина- погребот закажан за утре

Телото на поранешниот напаѓач на Кардиф и Нант Емилијано Сала во текот на денешниот ден беше предадено во главниот град на Аргентина, Буенос Аирес, а потоа испратено во неговиот роден град Прогресо.

Церемонијата на збогување со фудбалерот семејството и останатите ќе се одржи утре (16 февруари).

Сала направи трансфер од Нант во Кардиф во јануарскиот трансфер прозорец, но не одигра ниту еден натпревар за велшкиот клуб.

На 21 јануари тој со приватен авион тргна од Нант кон Кардиф, но еден час пред слетувањето авионот исчезна од радарите. Остатоците од авионот заедно со телото на 28-годишниот Сала беа пронајдени пред десетина дена на дното на океанот во близина на островот Гернзи.

 

Коронавирус