петок, 30. септември 2022. Вести денес: 168
home Фудбал

ФОТО: Романскиот судија за хуманитарни цели го земал автограмот од Халанд

ФОТО: Романскиот судија за хуманитарни цели го земал автограмот од Халанд

Помошниот судија Октавијан Чавре кој веднаш по натпреварот од Лигата на шампионите Манчестер сити – Борусија (2:1) пред сите што беа во тој момент на просторот под трибините, вклучително и многу играчи од двата тима, го замоли Ерлинг Халанд за автограм, го сторил тоа за хуманитарни цели.

Судија долги години помага на центар кој третира пациенти со аутизам. Од 2015 година, Чавре ги донираше оние сувенири што ги донесе од фудбалски натпревари во добротворни цели. Дресови на играчи, фотографии, автограми, дури и знамиња со кои работел беа ставени на аукција, а приходите беа дадени на центарот. Истото треба да се случи со двата картони (жолт и црвен), на кои Холан ги остави своите автограми.

Чавре исто така се обидел да го добие автограмот на Пеп Гвардиола, но не успеа, објави „Газета Спортилор“.

Коронавирус