петок, 24. септември 2021. Вести денес: 124
home Фудбал

(ФОТО) Пред и потоа: Кога пристигна во Баерн беше нормален, а сега е вистински ѕвер

(ФОТО) Пред и потоа: Кога пристигна во Баерн беше нормален, а сега е вистински ѕвер

Во Баерн Минхен, очигледно знаат значајно да ги развијат своите играчи.

Леон Горетцка и Роберт Левандовски привлекоа големо внимание во минатото, а следниот што ќе ги следи нивните стапки е Алфонсо Дејвис.

Младиот Канаѓанец кој пристигна во таа земја како бегалец од Либерија пред десет години, пружи импресивни игри, особено во сезоната 2019/20 кога Баерн стана европски шампион.

Минатата сезона не беше најдобра за него поради повреда, и не играше за Канада на Голд купот, но 20-годишниот фудбалер не губеше време. Што е потврдено со фотографиите од тренингот на Баерн.

Во споредба со неговото доаѓање пред три години кога Дејвис имаше нормална градба за својата возраст, сега се претвори во „ѕвер“ поради навистина екстремно зголемените мускули.Баерн издвои дури 22 милиони долари за неговите услуги во 2018 година, а времето покажа дека потегот на Хасан Салихамиџиќ е еден од најдобрите откако се приклучи на Баварците.

Дејвис е роден во Будабурам, Гана, има канадски пасош и по потекло е од Либерија. Хасан Салихамиџиќ го донесе на Алијанц арената по турнејата низ САД кога Брацо оцени дека е еден од најдобрите играчи на неговата генерација.

Дебеас и Викторај Дејвис го родија во бегалски камп во ноември 2000 година, откако едвај ја преживеаја граѓанската војна во Либерија. Поминаа пет години во Гана. Се чувствуваа како да се „затворени во контејнер од кој нема излез“.

Потоа следеше одење во Канада, навикнување на нов континент и нов живот. Поголемиот дел од деновите ги минуваше гледајќи ги помладите браќа додека неговите родители беа на работа.

Но, бидејќи животот носи можности, Дејвис искористи една. Благодарение на неговата брзина, тој се истакна од своите врсници. Беше брз и со топка во нозе. Канаѓаните не го пропуштија тоа и му дадоа државјанство, а тој дебитираше за А селекцијата на 16 -годишна возраст.

За три години во Баерн, тој веќе собра 11 трофеи и бидејќи има многу години пред него, нема сомнение дека ако продолжи со ова темпо, ќе биде еден од најтрофејните играчи во историјата на фудбалот .

Коронавирус