четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 172
home Фудбал

ФОТО: Ова се најдобрите единаесетмина на Европското првенство според УЕФА

ФОТО: Ова се најдобрите единаесетмина на Европското првенство според УЕФА

По завршувањето на ЕП, УЕФА ги избра најдобрите еединаесетмина на турнирот, па така финалистите Англија и Италија имаат по тројца претставници во тимот, Данска има двајца, по еден Португалија, Швајцарија и Франција.

На голот е Донарума, во центарот на дефанзивата се Мегвајар и Кјелини, бекови се Шо и Меле. Во средниот ред се Џака и Погба, пред нив е Кјеза. Како странични напаѓачи се Долберг и Стерлинг, а најистурен е Роналдо кој беше и најдобар стрелец на ЕП.

Коронавирус