четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 171
home Фудбал

ФОТО: Нов скандал во Италија, на тројца играчи на Емполи им беше забранет настап против Наполи

ФОТО: Нов скандал во Италија, на тројца играчи на Емполи им беше забранет настап против Наполи

Емполи со официјално соопштение реагира на одлуката на здравствената комисија да ги стави во карантин тројцата играчи Леонардо Манкузо, Роберто Пирело и Симон Журковски поради наводни позитивни тестови на Ковид-19.

Наполи го победи Емполи во Купот на Италија со 3-2, но гостинскиот клуб информира дека Леонардо Манкузо, Роберто Пирело и Симон Журковски имале негативни тестови.

Емполи сега ќе се жали и се надева дека натпреварот со Наполи можеби ќе се преигра, слично беше пред мечот Јувентус-Наполи во Торино, екипата на Елмас не допатува на средбата, првично регистриана со слижбен резултат за „старата дама“, потоа поништена одлуката и натпреварот дополнително ќе се одигра.

Коронавирус