четврток, 26. јануари 2023. Вести денес: 187
home Фудбал

ФОТО: Наместо Ајфеловата кула – Серхио Рамос, погледнете ја насловната страница на Л’Екип

ФОТО: Наместо Ајфеловата кула – Серхио Рамос, погледнете ја насловната страница на Л’Екип

Сè е договорено помеѓу ПСЖ и Серхио Рамос, поточно неговиот брат и менаџер Рене.

Легендата на Реал доаѓа во Париз денес на лекарски прегледи, а тој најдоцна утре ќе потпише двегодишен договор со новиот клуб.

По тој повод, париски Л’Екип, најпрестижниот спортски дневник во светот, го смени грбот на градот и клубот.

И така го стави Серхио Рамос на местото на Ајфеловата кула со натпис „Споменик во Париз“

Гигантот и капитен на Реал Мадрид, кој помина 16 од 35 години во клубот за кој одигра 671 натпревар и го водеше до сите национални, континентални и светски титули, го напушти клубот на неговиот живот во солзи пред три недели.

Договорот на Рамос со Реал заврши на 30 јуни, а клубот му понуди продолжување минатата година. Сепак, со оглед на возраста на Рамос (тој наполни 35 години во март) и кризата, тој му понуди продолжување на само една сезона и 10% намалување на платата.

Рамос заработува 12 милиони евра годишно. Во никој случај не сакаше да се согласи на намалување на платата. Покрај тоа, тој инсистираше на продолжување на две години.

Перез во никој случај не сакаше да попушти и тоа доведе до разделба, но ПСЖ ги прифати условите на Рамос кои Реал не сакаше да ги исполни.