недела, 20. јуни 2021. Вести денес: 88
home Фудбал

ФОТО: Мурињо на „веспа“ во Рим, обожаватели се сликаат со него

ФОТО: Мурињо на „веспа“ во Рим, обожаватели се сликаат со него

Португалскиот тренер Жозе Мурињо, кој во јули го презема италијанскиот прволигаш Рома, доби мурал во римската четврт Тестачио на кој е прикажан како во одело вози „веспа“.

Муралот е дело на Хари Греб, урбан сликар инспириран од истоимениот легендарен американски боксер од 20-те години на минатиот век.

Мурињо во вторникот потпиша тригодишен договор со Рома, која официјално ќе ја преземе на крајот од сезоната, а остана без ангажман минатиот месец по отказот што го доби во премиерлигашот Тотенхем.

Португалскиот тренер по пауза од 11 години се враќа во италијанската Серија А во која од 2008 до 2010 година седеше на клупата на Интер со кој освои две „скудета“, по еден Куп и Супер куп, како и трофејот во Лигата на шампиони.

ЕУРО 2020

Македонија