сабота, 25. септември 2021. Вести денес: 47
home Фудбал

ФОТО: Милан го претстави Оливие Жиру

ФОТО: Милан го претстави Оливие Жиру

Италијанскиот фудбалски прволигаш, Милан денес го промовира трансферот на напаѓачот на Челзи, Оливие Жиру.

Висината на трансферот и времетраењето на договорот со 34-годишниот Французин не се соопштени.

Фудбалерот ќе игра за „росонерите“ под бројот 9.

Жиру играше за Челзи од јануари 2018 година. Во сезоната 2020/21, напаѓачот одигра 31 натпревар за „сините“ од Лондон и постигна 11 голови.

Порталот „Transfermarkt.com“ ја проценува вредноста на играчот на четири милиони евра.

На 15 јули беше објавено дека Жиру ќе се пресели од Челзи во Милан за 1 милион евра и ќе потпише договор до крајот на сезоната 2022/23. Дополнителни 1 милион евра ќе плати италијанскиот клуб на Челзи во случај на успешни настапи на фудбалерот.

Коронавирус