петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 146
home Фудбал

ФОТО: Кинески клуб го именуваше стадионот по Ван дер Сар

ФОТО: Кинески клуб го именуваше стадионот по Ван дер Сар

Кинескиот фудбалски клуб Гвангжу го именува стадионот на својата младинска екипа во чест на поранешниот голман на Холандија, Едвин ван дер Сар.

– Прв ден во Кина. За мене е голема чест што има стадион со моето име. Се надевам дека ги инспирира играчите тука да работат напорно и можеби да станат следна фудбалска ѕвезда од Кина, напиша Ван дер Сар на својот Твитер профил.

Од 2017 година, Гвангжу соработува со Ајакс, каде поранешниот голман во моментов работи како извршен директор.

Коронавирус