среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 159
home Фудбал

ФОТО: Еве што вели статистиката, каде потфрливме против Австрија

ФОТО: Еве што вели статистиката, каде потфрливме против Австрија

Австрија ја совлада Македонија со 3-1, деби настапот на македонската репрезентација покажа „две лица“ на првиот натпревар на ЕУРО.

Ако ги сметаме параметрите кои значат мотив, срце, желба за добар резултат, залагање, тогаш нема што да им замериме на нашите играчи, но статистички потфрливме многу, пишува Дриблинг.

Само два сегменти се во егал со Австрија, по бројот на блокираните шутеви, и слободните удари. Во сите останати статистички показатели стоиме слабо, во поседот на топката 60-40 за Австрија, противникот подобар и по бројот на шутеви, корнери, и секако највжното голови.

Македонија има шанса да се поправи против Украина во четврток од 15 часот, следниот наш противник минимално беше поразен од Холандија со 3-2.

Коронавирус