понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 72
home Фудбал

ФОТО: Бура од емоции на „Кинг Пауер“, Лестер го одигра првиот натпревар дома по големата трагедија

ФОТО: Бура од емоции на „Кинг Пауер“, Лестер го одигра првиот натпревар дома по големата трагедија

Лестер го одигра својот прв натпревар „Кинг Пауер“ стадионот по смртта на неговиот сопственик, Вичај Шривадханапрахба. „Лисиците“ не успеаја да постигнат гол против Барнли и мечот заврши 0:0. Поддржувачите на двата тима изразија сочувство за загубата на Лестер.

Самата игра започна со активна акција од страна на домаќините, но тие постепено ја губеа својата сила, што е разбирливо по она што играчите го доживеаја во текот на изминатите две недели. Во текот на овој период тие направија посета на Тајланд за погребот на нивниот поранешен сопственик.

Во првото полувреме, удар на Џејми Варди беше спасен од гол-линијата, Гезак ја погоди гредата, а Џо Харт го запре Демареј Греј. По паузата, Барнли покажа подобра игра и ремито беше заслужено.

Синот на Вичај Шривадханапрахба

Крис Вуд пропушти одлична можност во вториот дел со испраќање на топката преку голот.

Присутен беше и поранешниот тренер на Лестер, Клаудио Раниери

Резултати од Премиер лигата, 12 коло:

Кардиф – Брајтон 2:1
Хадерсфилд – Вест Хем 1:1
Лестер – Барнли 0:0
Њукасл – Борнемут 2:1
Саутемптон – Ватфорд 1:1 .

Коронавирус