петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Формирани групите во Лигата на Европа

Формирани групите во Лигата на Европа

Во Истанбул попладнево се одржа ждрепката за групната фаза од фудбалската Лига на Европа за сезоната 2021/22.

Состав на групите:

Група А: Лион, Ренџерс, Спарта, Брондби
Група Б: Монако, ПСВ, Реал Сосиедад, Штурм
Група Ц: Наполи, Лестер, Спартак, Легија
Група Д: Олимпијакос, Ајнтрахт Франкфурт, Фенербахче, Антверпен
Група Е: Лацио, Локомотив Москва, Марсеј, Галатасарај
Група Ф: Брага, Црвена ѕвезда, Лудогорец, Митјиланд
Група Г: Баер, Селтик, Бетис, Ференцварош
Група Х: Динамо Загреб, Генк, Вест Хем, Рапид.

Тимот што го освои првото место во групата оди директно во плејофот за Лига Европа. Вториот тим ќе игра во плеј-оф натпреварите за пласман во плејофот со третиот тим од Лигата на шампионите, а третиот тим од Лигата на Европа ќе игра во баражот против вториот тим на конференциската лига за пласман во 1/8 финале на ЛК.

Првото коло ќе се одигра на 16 септември, последното коло ќе се одигра на 9 декември.