сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 102
home Фудбал

Финалниот турнир во Лигата на нациите ќе се одржи во октомври 2021 година

Финалниот турнир во Лигата на нациите ќе се одржи во октомври 2021 година

Официјалната веб-страница на УЕФА информира за промени во календарот на натпревари на репрезентациите под покровителство на организацијата.

Како резултат на договорите со Здружението на европски клубови и европски лиги, Извршниот комитет на УЕФА одлучи да ги надополни натпреварите на националните тимови, откажани поради пауза во март 2020 година и трансфер на ЕП од лето 2020 до 2021 година. Овие средби ќе се играат со продолжување на прозорците на календарот на ФИФА во март и септември 2021 година. На овие сегменти, екипите ќе играат не два, туку три натпревари.

Доколку биде одобрен од ФИФА, календарот на натпревари на европските репрезентации ќе ја добие следнава форма:

• 22-31 март 2021 година: 3 кола

• 31 мај-8 јуни 2021 година: пријателски натпревари во рамките на подготовките за Европското првенство

• 30 август-8 септември 2021 година: 3 кола

4-12 октомври 2021 година: 2 кола
• 8-16 ноември 2021 година: 2 кола

• 21-29 март 2022 година: 2 кола од баражот за европски квалификации

Последниот турнир во Лигата на нациите ќе се игра во октомври 2021 година: полуфиналето ќе се игра на 6-7, а финалето на 10 октомври.

Три национални асоцијации, чии репрезентации играат во групата 1 (Италија, Холандија и Полска), објавија интерес за домаќин на турнирот.

Коронавирус