сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 86
home Фудбал

Финалето од Лигата на шампионите ќе се игра пред публика – еве колку билети ќе бидат пуштени!

Финалето од Лигата на шампионите ќе се игра пред публика – еве колку билети ќе бидат пуштени!

Манчестер сити и Челзи ќе добијат квота од по 6.000 билети за финалниот натпревар во Лигата на шампионите, информира веб-страницата на УФЕА.

Денес, 13 мај, и официјално стана познато дека натпреварот е преместен од Истанбул (Турција) во Порто (Португалија). Оваа одлука е донесена поради тешката епидемиолошка состојба во Турција.

Првично, средбата требаше да се одржи на стадионот „Ататурк“ во Истанбул. Натпреварот сега ќе се одржи на „Арена Драгау“ на 29 мај со почеток во 21 часот.

Претходно беше објавено дека финалето може да се пресели во Лондон на стадионот „Вембли“ или во португалската престолнина Лисабон. Опцијата во Лондон беше одбиена бидејќи британската влада не се согласи да ги намали ограничувачките мерки со исклучок за претставниците на УЕФА, радиодифузерите, спонзорите и ВИП.

ЕУРО 2020

Македонија