сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

ФИФА заработила 6,4 милијарди долари во изминативе четири години

ФИФА заработила 6,4 милијарди долари во изминативе четири години

Светската фудбалска федерација (ФИФА) заработи 6,4 милијарди долари во текот на изминатите четири години, според извештајот цитиран од американските медиуми.

Покрај тоа, светската централа ги зголемила своите резерви на 2,74 милијарди долари, што е речиси милијарда повеќе од прелиминарната проценка.

За 2019 година, ФИФА очекува да заштеди 1,65 милијарди долари.

Друга интересна информација од извештајот покажува дека платата на шефот на ФИФА, Џани Инфантино изнесува 1,9 милиони долари.

Неговиот претходник, Сеп Блатер, добивал 3 милиони долари за извршување на истите функции.