вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 84
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Фудбал

ФИФА вечер го избира најдобриот, Роналдо бојкотира

ФИФА вечер го избира најдобриот, Роналдо бојкотира

Светската фудбалска федерација (ФИФА) вечер ќе го избере фудбалерот на годината. Двајцата најдобри фудбалери во последната деценија, Лионел Меси и Кристијано Роналдо нема да присуствуваат на свечената церемонија.

Меси не се најде во потесниот круг од тројцата номинирани. Таму се Криситијано Роналдо, Лука Модриќ и Мохамед Салах.

Португалецот кој летово се пресели во Јувентус нема да патува во Лондон, наводно поради премореност и клупски обврски.

По откажувањето на присуството од страна на Роналдо, светските медиуми објавија дека наградата „The Best“ ќе оди во рацете на Модриќ.

Почетокот на церемонијата е закажан за 20 часот и 30 минути.

Коронавирус