среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 74
АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Фудбал

ФИФА укинува едно од најстарите фудбалски правила- ова е новото

ФИФА укинува едно од најстарите фудбалски правила- ова е новото

Светската фудбалска федерација (ФИФА) донесе одлука да укине едно од настарите фудбалски правила, кое датира многу одамна и за кое не се запознаени сите фудбалски љубители.

Противничките фудбалери не можат во противничкиот казнен простор да ја пресечат топката при изведување на гол-аут, додека таа не излезе од рамките на 16-те метри.

Според новото правило, фудбалерите ќе смеат да влезат во шеснаесетникот и да го пресечат додавањето, штом голманот ќе ја допре топката.

Правилото веќе се тестира на Клупското светско првенство и ако даде задоволителни резултати, ќе добие целосна примена на натпреварите под закрилата на ФИФА и континенталните собири.