недела, 20. ноември 2022. Вести денес: 39
home Фудбал

ФИФА парично санкционира неколку клубови

ФИФА парично санкционира неколку клубови

Светската фудбалска федерација (ФИФА) денеска изрече парични казни за Ал Араби од Катар, Рајко Ваљекано и Селта од Шпанија, како и португалските екипи Спортинг и Бенфика. Сите санкции се изречени поради учество на трета страна во договорите и трансфери на фудбалери.

Ал Араби мора да плати 187.500 франци, бидејќи клубот овозможи потпишување договори со „трети лица“ и го лажира износот на трансфери во ФИФА. Спортинг доби казна тешка 110.000, Бенфика 150.000 , Рајо 55.000 и Селта со 65.000 франци.

Казнет е и Фудбалскиот сојуз на Лаос со 690.000 франци за кршење на правилата за странски трансфери и регистрација на малолетни играчи, додека ФС на Индонезија е санкционирана со 30.000 поради избегнување да казни неколку клубови од земјата и да им одземе бодови по налог на ФИФА.

Коронавирус