сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 20
home Фудбал

ФИФА одвои 791 милион долари за учесниците на Мундијалот

ФИФА одвои 791 милион долари за учесниците на Мундијалот

Вкупниот паричен фонд за Светското фудбалско првенство 2018 во Русија ќе изнесува 791 милион долари, што е многу повеќе од претходниот Мундијал во Бразил 2014 година.

Од горенаведениот фонд, ФИФА обезбеди 400 милиони како награди за постигнати резултати, а сите учесници имаат загарантирани осум милиони долари.

Репрезентациите кои ќе се пласираат во 1/16финалето ќе заработат 12 милиони долари, додека на пример, новиот светски шампион ќе собере 38 милиони долари, а другиот финалист 28.

Коронавирус