четврток, 21. септември 2023. Вести денес: 128
home Фудбал

ФИФА го осуди однесувањето на Марадона

ФИФА го осуди однесувањето на Марадона

Светската фудбалска федерација (ФИФА) реагираше на критиките на Диего Марадона упатени кон судијата на мечот од осминафиналето на Светското првенство 2018 помеѓу Англија и Колумбија (1:1, 3:4 пенали).

Аргентинецот го нарече крадец судијата Марк Гејгер. Марадона смета дека американскиот судија им помогна на Англичаните да одат во четвртфиналето.

– Инсинуациите на Марадона се сосема неразумни и целосно неосновани. ФИФА многу жали што е сведок на таквите изјави од играч кој учествувал во пишувањето на историјата на нашата игра, соопштија од светската куќа на фудбалот.