вторник, 28. март 2023. Вести денес: 49
home Фудбал

ФИФА го казни Вукојевиќ, еве ја нивната одлука

ФИФА го казни Вукојевиќ, еве ја нивната одлука

Дисциплинската комисија на Светската фудбалска федерација (ФИФА) го осуди членот на стручниот штаб на хрватската репрезентација Огњен Вукојевиќ, со 15.000 франци за кршење на кодексот за фер-плеј по победата над Русија во четвртфиналето на Мундијалот.

За време на прославата, Вукојевиќ сними видео порака во која триумфот е посветен на Украина и е споделен на социјални мрежи.

Поради тоа, тој беше исклучен од составот на хрватскиот состав, а потоа јавно и се извини на Русија велејќи дека неговата порака немала политичка порака, туку сакал да им се заблагодари на пријателите од Динамо Киев, каде што играл, а сега е член на стручниот тим.

loading...